ToBRFV'ye karşı yüksek direnç

Rugose Defense hakkında daha fazla bilgi için

Emre Öğüt
Ürün Uzmanı

Rijk Zwaan, Domates kahvrengi buruşukluk meyve virüsüne (ToBRFV) karşı yüksek dirençli (HR) yeni gen kaynağını buldu.

En iyi performans gösteren hibritler artık Rugose Defense etiketi altında mevcuttur:

• Yoğun Virüs baskısı altında test edilen yüksek dirençtir
• Tarımsal değer için önde gelen üreticiler tarafından test edilmiştir
• Piyasada bulunan tüm anaçlarla uyumludur

Rugose Defense

ToBRFV ile yüksek enfeksiyon seviyeleri altında yapılan denemeler, dirençli çeşitlerimizin sağlıklı kaldığını, buna karşın aynı seradaki hassas çeşitlerin pazarlanabilir verimde kayıplara yol açan açık semptomlar gösterdiği gözlenmiştir. Rugose Defence etiketi altında sunulan yeni dayanıklı çeşitlerimiz, ticari kullanıma sunulmadan önce pratikte kapsamlı bir şekilde test edilmiştir.

Domates kahverengi buruşukluk meyve virüsü hakkında daha fazla bilgi için: Daha fazla bilgi

Neden yüksek dirençli çeşitleri seçmelisiniz?

Hassas çeşitler, ToBRFV'nin yayılmasını kısıtlayamaz. Bu, verimde büyük kayıplara yol açar ve virüsün daha fazla yayılmasına izin verir.

Orta Dirençli (IR) çeşitler, ToBRFV'nin yayılmasını bir dereceye kadar kısıtlar. Ancak bu çeşitler, normal virüs baskısı altında semptomlar gösterebilir.

Yüksek Dirençli (HR) çeşitler, normal virüs baskısı altında ToBRFV'nin büyümesini ve/veya gelişmesini önemli ölçüde kısıtlar. Bununla birlikte, Yüksek Dirençli (HR) çeşitler yoğun virüs baskısı altında semptom gösterebilir, çünkü yüksek direnç, bağışıklık ile aynı şey değildir. Bağışıklık, bir bitkinin virüs enfeksiyonuna maruz kalmamasıdır. ToBRFV'ye bağışıklığı olan domates çeşidi yoktur.

Başarılı bir ürün için sıkı hijyen önlemleri ve temiz bir başlangıç önemlidir. Rijk Zwaan, Yüksek Dirençli (HR)  çeşitlerini, iyi hijyenle birlikte, ToBRFV'nin neden olduğu kayıpları önlemek için en iyi çözüm olarak görmektedir.

Anaçlar

ToBRFV'ye karşı yüksek dirençli Rijk Zwaan domates çeşitleri piyasada bulunan tüm anaçlarla uyumludur. Rijk Zwaan'ın yüksek direnci, tüm duyarlı anaç çeşitleriyle kombinasyon halinde etkilidir.

Lütfen bunun, başkaları tarafından tanıtılan diğer direnç kaynakları için geçerli olmayabileceğini unutmayın.

Denemeler, anaç çeşidi Suzuka RZ'nin hem duyarlı hem de dayanıklı domates çeşitleri ile kombinasyon halinde güçlü performans gösterdiğini göstermiştir.

Yerel ürün uzmanınızla iletişime geçin

Önümüzdeki dönemde, dünya çapındaki ıslah programlarımızdan denemeler ve ticari tanıtım için yeni çeşitler çıkarmaya devam edeceğiz. Kullanılabilirlik hakkında bilgi için lütfen yerel ürün uzmanınızla iletişime geçin.