TEST | Hero | VI24 | Seeds

Pazarlama ve Satış İlkeleri

Rijk Zwaan Pazarlama & Satış İlkeleri

 • Rijk Zwaan, dünya çapındaki profesyonel sebze yetiştiricileri için sebze tohumlarının ıslahı, üretimi ve satışı konusunda aktif olan bir şirkettir. Rijk Zwaan, müşterilerinin ve diğer ilgili tarafların taleplerini karşılayabilmek için sürekli çaba göstermektedir.
 • Rijk Zwaan, - en azından - standart sebze tohumlarının pazarlanması ve satışıyla ilgili mevzuattan kaynaklanan, bütün şartlara ve kurallara uygun hareket etmektedir.
 • Rijk Zwaan, tohumlarının kalitesinden sorumludur ve kalitesini sahada ve çeşitli laboratuvarlarda yürüttüğü kapsamlı test programlarıyla sürekli olarak kontrol etmektedir. Kalite test programı, resmi bir kurum olan “Hollanda Bahçe Bitkileri Denetim Hizmetleri, Naktuinbouw “ tarafından denetlenmektedir. 
 • En kaliteli tohumları ve en iyi hizmeti sunabilmek adına Rijk Zwaan, ıslahtan satışa kadar bütün faaliyetlerin ve süreçlerin kalitesini kontrol edebilmek ve geliştirebilmek amacıyla, bir kalite yönetim sistemine uygun olarak faaliyetlerini sürdürür. Bu sistem düzenli olarak şirket içinde denetlenmektedir.

Rijk Zwaan, ayrıca aşağıdaki standartlara uygun şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir:

 • NAL (Naktuinbouw Yetkili Laboratuvarları): Rijk Zwaan, çimlenme testleri, fiziksel tohum saflık testleri ve hastalıklar üzerinde belirli testler (tohum kaynaklı) yapmak üzere, Naktuinbouw tarafından yetkilendirilmiştir.
 •  GSPP (İyi Tohum & Bitki Uygulaması): Domates ve domates anaç tohumlarının ve bitki partilerinin “Clavibacter michiganensis subsp. Michiganensis (Cmm) “ hastalığından etkilenmesini önlemeyi amaçlayan bir standarttır. Tohumların ambalajlarında, tohumların ''GSPP Şartları’na” uygun olarak üretilip üretilmediği belirtilmektedir.
 •  Rijk Zwaan, biyolojik olarak üretilen tohumları, ilgili ülkelerin biyolojik ürün kalite etiketi altında üretmek ve satmak üzere çeşitli denetim kurumları tarafından belgelendirilmiştir.

Yukarıda bahsi geçen bütün kalite sistemleri düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca, orjinal ambalaj üzerindeki çeşit adı ve parti numarası sayesinde bütün tohum partilerimiz üretimden satışa kadar izlenebilmektedir. Bu izlenebilirlik sistemi, tohumlarımızın yetkisiz üçüncü taraflarca çoğaltılması ve satışına karşı etkin bir sistemdir ve GlobalGap gibi çeşitli harici kalite güvence ve üretim sistemlerinde de kullanılabilmektedir.

 • Taze ürün zincirinde tohum ve bitki kalitesini ve sağlığını yönetmek ve sürdürmek, çeşitli paydaşların ortak çabasıdır. Her bir paydaş, tohum depolama, üretim ve yetiştirme yöntemlerinin yanı sıra risk azaltma tedbirlerine ilişkin kararları kendi takdirine ve riski kendisine ait olmak üzere alır.
 • Rijk Zwaan’ın şu andaki yelpazesinde bulunan bütün çeşitler, GDO uygulamalarının çevreye kasıtlı olarak salınması hakkındaki, 12 Mart 2001 tarihli Avrupa Topluluğu Konseyinin ve Avrupa Parlamentosunun 2001/18 sayılı direktifi uyarınca, genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) yol açan, genetik değiştirme teknikleri kullanılmaksızın elde edilmektedir. Bu durum, aynı zamanda şu ana kadar pazarlanan ve 2023 yılında pazarlanacak olan çeşitler için de geçerlidir. 
 • Rijk Zwaan, çeşitlerinin çoğaltma materyalleri içerisinde, herhangi bir GDO olma riskinin çok düşük olduğunu düşünmektedir. Rijk Zwaan çeşitlerinin çoğaltma materyalleri geliştirilirken, çeşitlerin pazarlanmasıyla ilgili yürürlükteki yasal şartlara dayanılarak, mümkün olan en yüksek dikkat gösterilmektedir. Ayrıca, bu çoğaltma materyallerinin geliştirilmesi ve üretilmesinde kullanılan yöntemler, GDO’ların oluşmasını engellemek üzere, ilgili prosedürleri de kapsamaktadır.
 • Rijk Zwaan’ın araştırmalarının büyük bir kısmı, dirençlere odaklanmaktadır. Rijk Zwaan tarafından uygulanan direnç kodları, Uluslararası Tohum Federasyonu tarafından geliştirilen direnç kodları yönergelerine dayanmaktadır. Genel anlamda, zararlıların ve patojenlerin özelliklerinin, zaman ve mekana göre farklılık gösterebileceğini, çevresel faktörlere bağlı olduğunu ve direnci yenebilecek yeni zararlı biyotiplerinin ve patojen ırklarının ortaya çıkabileceğini vurgulamak, oldukça önemlidir. Rijk Zwaan, direnç kodları ve Rijk Zwaan direnç ilkeleri www.rijkzwaan.com adresinde yer almaktadır.
 • Tohum ilaçlaması, (treatment) ancak Rijk Zwaan’ın olası hastalık ve/veya zararlıları kontrol etmek ve/veya ürün spreyleme oranlarını azaltmak için, bunun en etkili yöntem olduğunu düşündüğü durumlarda uygulanmaktadır. Rijk Zwaan, bu konuda yürürlükteki yasal düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir.
 • Kataloglarımızda, fiyat listelerimizde, broşürlerimizde ve web sitemizde www.rijkzwaan.com Rijk Zwaan ve çeşitlerimiz konusunda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Burada ayrıca satış koşulları ve ürün bilgileri hakkında önemli bilgiler bulunabilir.

Ocak 2023 

İhtilaflarda orijinal İngilizce versiyon esas alınacaktır (www.rijkzwaan.com)